Južná Kórea, Čína a Rusko sú proti vypúšťaniu rádioaktívneho odpadu do Tichého oceána. Ide o rádioaktívnu vodu z Fukušimy, ktorej vypúšťanie podporuje aj USA, informuje Insider.
Japonsko chce postupne vypustiť do Tichého oceánu až 1 200 000 ton kontaminovanej vody z jadrovej elektrárne Fukušima. Vyslanec pre klímu John Kerry v nedeľu na tlačovej konferencii v Soule uviedol, že si je istý, že japonská vláda bude pokračovať v riadenom vypúšťaní náležitými postupmi.
USA sa postavili za Japonsko, aj keď krajina čelí silnému tlaku svojich susedov kvôli rozhodnutiu, ktoré bolo prvýkrát oznámené 13. apríla, vypustiť kontaminovanú vodu z Fukušimy do oceánu. Námietky neprestali napriek opakovaným tvrdeniam Japonska, že kontaminovaná voda sa bude uvoľňovať, až keď bude „bezpečná a pitná“.
John Kerry poznamenal, že Washington bude pozorne sledovať vypúšťanie vody, aby sa ubezpečil, že vypúšťanie vody nebude predstavovať hrozbu pre verejné zdravie.
Japonsko po zemetrasení v roku 2011, skladovalo približne 1 200 000 ton rádioaktívnej vody vo viac ako 1000 nádržiach. Vypúšťanie vody do oceánu sa začne v roku 2023. Vypúšťanie bude postupné a môže trvať dvadsať až tridsať rokov.
Čína a Južná Kórea vzniesli námietky proti plánu Japonska na postupné uvoľňovanie kontaminovanej vody s argumentom, že samotný objem kontaminovanej vody prúdiacej do Tichého oceánu môže byť nebezpečenstvom pre zdravie, bezpečnosť potravín a životné prostredie.
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Zhao Lijian predniesol komentár, ktorý sa stal virálnym na sociálnej sieti Weibo (čínska verzia Twitteru), kde vyzval japonského ministra financií Tara Aso a ďalších úradníkov „vypiť vodu“, aby dokázali, že je to bezpečné. Krok Japonska označil za veľmi nezodpovedný.
Rusko tiež vyjadrilo vážne znepokojenie nad plánom Japonska a žiada podrobné vysvetlenie.